Pro návštěvníky

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Šediváčkův long je závod psích spřežení a je organizován nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě.

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách.
V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout.

Chata Bedřichovka, zmiňovaná v programu, se nachází v lyžařském areálu po pravé straně na začátku obce Orlické Záhoří (ve směru od Deštného).

Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.

Také prosím nevoďte psy na trať a do všech prostorů závodu. DĚKUJEME!

ZÁVISLOST NA POČASÍ!!!
Vážení návštěvníci, vezměte prosím v potaz, že Šediváčkův long je závod jehož organizace velice závisí na počasí a na aktuálních podmínkách na trati. Poslední kontrola trati se koná vždy jen desítky minut před startem prvního závodníka a ještě v té chvíli se částečně může změnit samotná trasa, případně může být posunut start či celá trasa zkrácena.

Proto není možné zde dopředu přesně popsat trasy na každý den a časy průjezdů prvního a posledního závodníka. I přesto se budeme snažit sem doplnit vždy alespoň večer před startem, kudy trasa povede a v kolik hodin budeme startovat.

Děkujeme za pochopení.

TRASA:
Základní trasu najdete na mapě níže. Ta se však každý den modifikuje, a proto je dobré sledovat naše stránky, abyste věděli, jak aktuálně vypadá stav, kdy a kde budou psi projíždět.

Během závodu pak můžete vidět, kde se závodníci pohybují na této stránce: http://www.czechlongtrail.tombru.com/na_trati.htm

MÍSTA, KTERÁ DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT:
chata Kristýna – zázemí závodu, stake-outy, start a cíl většiny etap
Masarykova chata – snadná dostupnost, zhruba první třetina denní vzdálenosti
hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy
chata Bedřichovka – vidět psy odpočívat
Zámeček – Pádolí – bivak – vidět psy odpočívat ve sněhu a mushery stanovat, je velký zážitek