Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první“ ) odstartován v únoru roku 1997.
Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák- byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long“.
V průběhu času byly vytvořeny dvě tratě na 222 a 333 km, které vedou po hřebenech i po nádherné polské straně Orlických hor. Závod je čtyř etapový s jedním povinným bivakem, který už tradičně nalézá svém místo na louce za starým statkem u obce Souvlastí.
Tento závod je pořádán již tradičně v posledním lednovém týdnu, typickým svým mrazivým počasím a dostatkem sněhu. Závod sám vyžaduje velké úsilí všech organizátorů, dobrovolníků a neobejde se ani bez podpory sponzorů i místních samosprávných orgánů obcí i kraje. Z malého lokálního závodu v průběhu let vyrostl podnik celoevropského
formátu.
Když popisujeme tento závod můžeme používat přívlastky jako nejdelší, nejtěžší, nejznámější a jeho věhlas mezi evropskými mushery stále roste. V roce 2004 byl Šediváčkův long poctěn nominací a následně i konáním mistrovství Evropy FISTC.
Desátého ročníku 2006 se zúčastnilo 64 nejlepších závodníků z Německa, Rakouska, Holandska, Belgie, Francie, Maďarska, Slovenska a Česka. Závodu se zůčastnilo i kolem 400 psů severských plemen- sibiřských husek, aljašských malamutů, grónských psů, samojedů, aljašských husek i evropských saňových psů. Tento závod láká do tohoto krásného kraje mnoho návštěvníků, kteří mají chuť okusit kouzla polárních světů, světa lidí vzdorujících mrazivému počasí a jejich věrných pomocníků- psů.
Již odpradávna lidé v krajích, kde je zima delší dobu než ostatní roční období, používali k dopravě osob i nákladů saně tažené spřežením psů. Psí spřežení bylo používáno i k objevování neprobádaných polárních krajů i k dosažení obou pólů. Rok 2007 byl vyhlášen Mezinárodním polárním rokem. XI.ročník Šediváčkova longu proběhl ve dnech 23.-27.1.2007 a byl věnován poctě Mezinárodnímu polárnímu roku- roku 2007.
motto závodu 2007: „Vstříc polárním světům…“
Srdečně děkujeme za pomoc a spolupráci všem, kteří pomáhají tento závod uspořádat.
Kučera Pavel, ředitel závodu
2020 – XXIV. ročník – Výsledky 2020