Press

V případě veškerých dotazů kontaktujte nás prosím:

Kontakt na pořadatele závodu

Pavel Kučera, P.O.Box 35, 38451 Volary, Czech Republic
Tel: 00420 602 109 583 , E-mail: mueller.kucera@web.de

TISKOVÉ ZPRÁVY Z AKTUÁLNÍHO ROČNÍKU

Tisková zpráva 25.1.2024 – závěrečná

Tisková zpráva 25.1.2024

Tisková zpráva 24.1.2024

Tisková zpráva 22.1.2024

Tisková zpráva 17.1.2024

Psí spřežení

Již odpradávna lidé v krajích, kde je zima delší dobu než ostatní roční období, používali k dopravě osob i nákladů saně tažené spřežením psů. Do svých spřežení používali jakékoli psy, nezáleželo na plemeni ani kráse psů, jediným měřítkem bylo, jak pes poctivě pracuje a jak snáší nepřízeň počasí.

Někdy v té době vznikaly první sázky – čí pes utáhne nejtěžší náklad, nebo čí spřežení je nejrychlejší. Tak jako k nám pronikají i jiná sportovní odvětví, pokoušeli se i v České republice začátkem osmdesátých let první nadšenci zapřahat své psy do prvních prototypů saní.

Ne všechny pokusy skončily úspěchem, ale fandů inspirovaných romantikou severu přibývalo.Ze zahraničí se dařilo dovézt první psy skutečně severských plemen, Aljašské malamuty, Sibiřské husky a s těmito psy pak začali musheři, jak se říká jezdcům se psím spřežením, závodit. Tak i u nás vznikl, jak dnes říkáme, sport psích spřežení.

Historie závodu

Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v české republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první“ ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák- byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long“.

V průběhu času byly vytvořeny dvě tratě na 222 a 333 km, které vedou po hřebenech i po nádherné polské straně Orlických hor. Závod je čtyř etapový s jedním povinným bivakem, který už tradičně nalézá svém místo na louce za starým statkem u obce Souvlastí.

Tento závod je pořádán již tradičně v posledním lednovém týdnu, typickým svým mrazivým počasím a dostatkem sněhu. Závod sám vyžaduje velké úsilí všech organizátorů, dobrovolníků a neobejde se ani bez podpory sponzorů i místních samosprávných orgánů obcí i kraje. Z malého lokálního závodu v průběhu let vyrostl podnik celoevropského formátu.

Když popisujeme tento závod můžeme používat přívlastky jako nejdelší, nejtěžší, nejznámější a jeho věhlas mezi evropskými mushery stále roste. V roce 2004 byl Šediváčkův long poctěn nominací a následně i konáním mistrovství Evropy FISTC. Desátého ročníku 2006 se zúčastnilo 64 nejlepších závodníků z Německa, Rakouska, Holandska, Belgie, Francie, Maďarska, Slovenska a Česka. Závodu se zůčastnilo i kolem 400 psů severských plemen- sibiřských husek, aljašských malamutů, grónských psů, samojedů, aljašských husek i evropských saňových psů. Tento závod láká do tohoto krásného kraje mnoho návštěvníků, kteří mají chuť okusit kouzla polárních světů, světa lidí vzdorujících mrazivému počasí a jejich věrných pomocníků- psů.

Srdečně děkujeme za pomoc a spolupráci všem, kteří pomáhají tento závod uspořádat.

Dobrodružství jménem Šediváčkův long, Miroslav Kubeček – Koktejl 2002 – text zde

Spolupráce s regionem

ŠEDIVÁČKŮV LONG pořádáme ve spolupráci s obcí Deštné v Orlických horách a s obcí Orlické Záhoří. Pravidelným konáním závodu se zvýšil zájem o region Orlických hor a závod získal trvalou podporu krajských samosprávných orgánů.